Otevírací doba v Praze na objednání - volejte na telefon +420 774 810 514
Zavolejte nám (Po-Pá 9-17)
Jaké střelivo vybrat do vzduchovky?

Jaké střelivo vybrat do vzduchovky?

Jan Novák 06. 03. 2023 Vzduchovky

Pořídili jste si vzduchovku a přemýšlíte nad tím, jaké střelivo zvolit, abyste s ní dosahovali těch nejlepších výsledků při střelbě? Použití vzduchovky je na první pohled jednoduché. Když víte, jak zaměřit vzduchovku před první střelbou a jak nasadit a použít optický zaměřovač, můžete s ní střílet i na velmi dlouhé vzdálenosti. Volba střeliva je ale něčím, co byste neměli podcenit. Právě střelivo ovlivní, jak daleko budete schopni ze vzduchovky vystřelit, ale i jak přesná vaše střelba bude. Rozdílné střelivo má jinou průbojnost a někdy zkrátka oceníte kulatý tvar při střelbě na terč.

Jak vybrat vhodné střelivo pro vzduchovku?

Typ použitého střeliva do vzduchovek závisí na několika faktorech, jako jsou například výkon vzduchovky, typ a velikost projektilu, účel použití zbraně a samozřejmě osobní preference. Nejčastější druhy střeliva pro vzduchovky jsou diabolky. Ty jsou oblíbené pro svou dostupnost, spolehlivost a vynikající letové vlastnosti. Jsou vyrobeny z tvrdého olova a mají tvar prohlubně s rýhami, které umožňují průchod vzduchu a snížení tření. Existují různé velikosti a hmotnosti diabolek, a jejich výběr závisí na účelu použití. Například menší a lehčí diabolky jsou vhodné pro střelbu na krátké vzdálenosti, zatímco těžší a větší diabolky se hodí spíše pro lov drobných zvířat a pro střelbu na větší vzdálenosti. Kromě diabolek se někdy používají také ocelové BB broky. Ty se ale používají spíše pro krátké zbraně, ve kterých funguje podavač na magnetickém principu. Do těchto typů zbraní nelze použít olověné diabolky, hrozilo by s nimi poškození zbraně. Ocelové BB broky jsou vhodné například pro vzduchovku Crosman A4-P full auto 4,5 mm, ale i pro jiné typy vzduchovek.

Jaké typy diabolek existují?

Diabolky se vyrábějí v mnoha různých tvarech a velikostech. Mezi nejběžnější typy patří diabolky s půlkulatou hlavou pro střelbu na terč, diabolky s plochou hlavou vhodné na sportovní střelbu, existují i diabolky pro hobby střílení anebo diabolky se špičatou hlavou vhodné pro lov. Stejně tak jsou jako stvořené pro lov i diabolky s dutinkou. Každý typ má specifický odpor vzduchu a letové vlastnosti vhodné pro různé typy vzduchovek na diabolky. Například diabolky s plochou hlavou jsou aerodynamičtější než kuličky s kopulovitou hlavou a mohou dosahovat vyšších rychlostí ve vzduchovkách s vysokým výkonem. Diabolky s půlkulatou hlavou jsou navrženy tak, aby poskytovaly maximální přesnost, a zároveň skvěle kompenzovaly odpor vzduchu. Díky tomu mají dobrou průraznost na malé vzdálenosti. Jaké jsou další vlastnosti jednotlivých typů diabolek?

Diabolky s půlkulatou hlavou

Tento typ diabolek patří mezi univerzální. Hodí jak pro střelbu na terč, tak pro lov. Při letu ztrácí tento typ diabolek méně energie než například ploché diabolky. A přitom jsou stále velmi přesné.

Diabolky s plochou hlavou

Tento typ diabolek se nejčastěji používá pro sportovní střelbu. Vzhledem k jejich nízké ceně jsou poměrně přesné. Při letu ale rychle ztrácí energii, proto je vhodné je používat pouze na kratší vzdálenosti. Díky kulatému tvaru vytvoří na papíru terče krásně ohraničené otvory, které jdou jednoduše odečítat.

Diabolky se špičatou hlavou

Díky špičatému zakončení dokážou nabídnout skvělou aerodynamiku. Při letu ztrácí ve srovnání s ostatními typy diabolek nejméně energie. Mají navíc vysokou průbojnost, ale nejsou tak přesné jako diabolky s kulatou hlavou. Jsou vhodné pro lov.

Náš tip: V nabídce gun.cz najdete například špičaté diabolky H&N Hornet s ráží 5,5 mm. Máme je ale i v ráži 6,35 mm.

Diabolky s dutinkou

Díky vysoké dopadové energii jsou vhodné pro lov. Jejich účinky jsou ničivé. Některé země prodej tohoto typu diabolek dokonce zakazují.