Zavolejte nám (Po-Pá 9-17)
Jak vybrat puškohled pro vzduchovku?

Jak vybrat puškohled pro vzduchovku?

Jan Novák 09. 05. 2023 Vzduchovky

Puškohled je pro většinu loveckých a sportovních zbraní nezbytnou výbavou. Lov bez puškohledu může být obtížný, někdy dokonce i nemožný. Na trhu je k dispozici mnoho značek a typů puškohledů, což může znamenat jediné, je těžké najít ten správný.  V tomto článku se podíváme na několik klíčových parametrů, které je třeba zvážit při výběru puškohledu pro vaši zbraň.

Účel použití

První věc, kterou je třeba vzít v úvahu, je účel použití puškohledu. Existují různé typy loveckých situací, které vyžadují různé vlastnosti puškohledů. Pokud například lovíte na krátkou vzdálenost, může být vhodný puškohled s nízkým zvětšením, např. 1 – 4x. Jestliže ale lovíte raději na větší vzdálenost, bude vhodnější puškohled s vysokým zvětšením, např. 6 - 24x. Pokud lovíte v horách, kde potřebujete rychlou odezvu, zvolte puškohled s velkým zorným polem.

Zvětšení

Další klíčový parametr puškohledu je jeho zvětšení. Zvětšení puškohledu udává, kolikrát se objekt přiblíží. Pevné zvětšení, např. 3x, je vhodné pro lovecké situace, kde je potřeba rychlá odezva. Puškohledy s variabilním zvětšením, např. 3 - 9x zase umožňuje střelcům přizpůsobit si hodnotu zvětšení podle vzdálenosti a velikosti cíle.

Průměr objektivu

Průměr objektivu je dalším důležitým parametrem puškohledu. Průměr objektivu ovlivňuje světelnost a kvalitu obrazu puškohledu. Čím větší průměr objektivu, tím více světla vstupuje do optiky puškohledu a tím lepší je kvalita obrazu. Na druhé straně, čím větší průměr objektivu, tím je puškohled těžší. Na posedu vyšší hmotnost puškohledu nevadí. Pokud ale chcete puškohled na vzduchovku používanou například na naháňky nebo lov v terénu, raději vsaďte na menší průměr objektivu.

Je potřeba světelný bod?

Světelný bod vám pomůže snáze zaměřit cíl. V noci, kdy je jeho použití nejčastější, ale může být oslňující. Proto je praktické, pokud je možné jeho svítivost regulovat. Zaměřte se i na tuto zdánlivě bezvýznamnou vlastnost. A to nejen v noci, ale i ve dne, kdy vám oslnění od slunce pomůže odstínit sluneční clona.

Propustnost světla

Koeficient propustnosti světla je důležitou veličinou při hodnocení kvality optiky. Tento koeficient udává, jak velké množství světla prochází optikou a vyjadřuje se v procentech. Při lovu za šera je vhodné použít optiku s koeficientem propustnosti světla kolem 90 %, minimální hodnota by měla být 85 %. Špičkové hodnoty se pohybují v rozmezí přes 92 % nebo dokonce 95 %. Hodnota koeficientu závisí na technologickém know-how výrobce a použitých materiálech, včetně antireflexních vrstev. Složitější optika může mít nižší koeficient propustnosti světla.

Přečtěte si také: Na co se zaměřit při výběru vzduchovky?

Praktické tipy pro výběr puškohledu

Hledejte puškohled s kvalitní optikou. Ta by rozhodně měla být ze skla. Plastovou náhražku prozradí podezřele nízká váha. Praktické také je, pokud je puškohled vodotěsný. Vzhledem k tomu, že se s ním budete pravděpodobně vydávat na lov do přírody, kde můžete zmoknout anebo v něm může kondenzovat vlhkost. Právě druhý problém je vyřešen u puškohledů plněných dusíkem. I při úpravě přiblížení musí být obraz v puškohledu ostrý. To je opravdu velmi důležité. Jinak vám puškohled k ničemu nebude. S tím souvisí také ostření puškohledu. To by mělo jít zlehka bez jakýchkoliv vůlí. Pokud chcete mít jistotu, vsaďte na známou značku, která ručí za kvalitu. Dokonalé zpracování oceníte zejména u puškohledů na zbraně s vyšší ráží. Ty mohou být zpětným rázem snadno rozladěny. Proto je kvalita zpracování stěžejní. Při první prohlídce puškohledu se zaměřte také na celkovou úroveň zpracování obalu puškohledu. Obvykle platí přímá úměra mezi kvalitou zpracování povrchu puškohledu a tím, co je uvnitř, tedy kvalitou optiky.