Z důvodu stěhování brněnské prodejny na novou adresu dochází ke zdržení expedice objednávek.
Děkujeme za pochopení.
Zavolejte nám (Po-Pá 9-17)
Na co se zaměřit při výběru vzduchovky?

Na co se zaměřit při výběru vzduchovky?

Jan Novák 30. 01. 2023 Vzduchovky

Vzduchové pušky neboli vzduchovky existují v několika různých typech a s mnoha funkcemi. Pro někoho, kdo kupuje vzduchovku poprvé, proto může být poněkud komplikované se v nabídce trhu zorientovat a zvolit vhodný typ zbraně, který by mu vyhovoval. Typ vzduchovky, kterou si pořídíte, bude záviset na tom, jak ji plánujete používat. Některé vzduchovky jsou například vhodnější pro střelbu na terč nebo rekreační střelbu, zatímco jiné mohou být vhodnější pro lov drobných škůdců a hlodavců.

Rozdělení vzduchovek podle typu pohonu

V závislosti na tom, jak funguje princip odvedení střely z hlavně, se vzduchovky dělí na několik typů. Právě typ vzduchovky je tím nejdůležitějším kritériem jejího výběru. Na něm jsou závislé náklady na provoz vzduchovky, ale i pohodlí při střílení anebo možnost opakovaného přebíjení.

Jaké jsou nejčastější typy vzduchovek?

Pružinová vzduchovka

Nejběžnějším typem vzduchovky je pružinová vzduchovka. Používá pružinu a píst, který vyhání kuličku z hlavně. Tento typ vzduchovky vyžaduje ruční nabíjení, a to buď zalomením hlavně, nebo pákou. Je méně přesná než jiné vzduchovky, zato je ale poměrně levná a vysoké nejsou ani provozní náklady.

Vzduchovka na CO2

CO2 vzduchovka je poháněna stlačeným oxidem uhličitým z jednorázových patron, které se šroubují pod hlaveň. Tento typ vzduchovky nevyžaduje ruční nabíjení, takže je rychlejší a jednodušší na používání. Konstantní tlak také minimalizuje zpětný ráz a zvyšuje přesnost při střelbě. Náklady na provoz vzduchové pušky na CO2 však mohou být vyšší než u jiných vzduchových pušek, protože je třeba kupovat střelivo i pohonnou hmotu.

Plynová vzduchovka

Někdy se můžete setkat také s označením GAS vzduchovka. Tento typ vzduchovky je poháněn pístem využívajícím vzduch, plyn nebo dusík. To umožňuje konzistentnější a přesnější střelbu než pružinové vzduchovky, ale jejich provoz může být dražší. Má také menší zpětný ráz a je tišší než jiné vzduchovky.

Náš tip: Plynová pístová vzduchovka je nejlepší volbou pro lovení drobných hlodavců, protože poskytne potřebnou přesnost.

Pneumatická vzduchovka - PCP vzduchovka

Tento typ vzduchovek patří k těm nejpřesnějším. Jejich pořizovací cena je ale vyšší. Díky teplotní stabilitě a nízkým provozním nákladům jsou však ideální pro častou střelbu. Pneumatické PCP vzduchovky jsou poháněny stlačeným plynem z kartuše. Tu lze opakovaně plnit z plynových lahví. Počet výstřelů z tohoto typu vzduchovky závisí na velikosti kartuše. Nevýhodou tohoto typu vzduchovek je především vyšší cena, ale i náklady na údržbu. Nehodí se tedy pro nárazové střílení. Pro vášnivé střelce, kteří chtějí zbraň používat často, je ale skvělou volbou.

Co byste měli vědět: Na rozdíl od střelných zbraní používají vzduchovky k vymetení střely z hlavně stlačený vzduch. Uvnitř hlavně tedy nedochází k hoření střelného prachu. Stejně jako střelné zbraně se vzduchovky dělí na dlouhé a krátké - tedy pušky a pistole.

Potřebuji na vzduchovku zbrojní pas?

Rozhodujícím kritériem pro to, jestli zbraň podléhá povinnosti registrace, je její úsťová energie. U vzduchovek s úsťovou energií nižší než 16J registrace není povinná. Proto platí, že ji může vlastnit svéprávný člověk starší 18 let. Pokud tedy chcete se střelbou začít a neřešit papírování, je vzduchovka ideální zbraní. Střílet z ní totiž můžete i mimo oficiální střelnici. To znamená, že pokud si na zahradě vyrobíte terč a nebude jím soused, můžete klidně začít trénovat. Prostor střelby musíte totiž zabezpečit a zamezit ostatním osobám ve vstupu do něj. Vaší povinností je také zajistit, aby se ke střelivu nedostal nikdo, kdo ho může zneužít, včetně dětí.