Jak zaměřit vzduchovku?
Jan Novák 07. 02. 2023 Vzduchovky
I v případě, že investujete do opravdu kvalitní vzduchovky, nezískáte ještě záruku, že bude vaše střelba úspěšná. Se vzduchovkou je potřeba umět správně zacházet. Nejdůležitější je správné nastavení mířidel. Třeba takoví biatlonisté navíc před soutěží upravují mířidla své vzduchovky v závislosti na podmínkách, kterým budou čelit. I vy byste měli na mířidlech své nové vzduchovky zapracovat, abyste měli jistotu, že se s ní vždy trefíte tam, kam potřebujete.
Co udělat po koupi vzduchovky?
Mířidla vzduchovky musí být správně nastavena, aby střelec dosáhl maximální přesnosti své vzduchovky. To znamená zajistit, aby zbraň střílela tam, kam je namířena, a na správnou vzdálenost. Na rozdíl například od revolverů, pro něž se optimální nástřelová vzdálenost pohybuje okolo 25 m, je pro vzduchovky doporučováno střílet při zaměřování na terč vzdálený okolo 10 m. Pro nastřelování zvolte také vhodný terén. Ten by měl být maximálně rovný. Jako terč můžete použít v nouzi i papír, mnohem lepší ale bude například papírový terč. Bude se vám na něj lépe mířit.
Jak na zaměření vzduchovky?
Vzduchovku budete potřebovat znovu nastřelit, pokud se změní podmínky střelby, proto nepočítejte s tím, že se jedná o postup, který budete muset absolvovat pouze jednou po jejím zakoupení. Raději si ho dobře nacvičte, ať ho jste schopni použít za jakýchkoliv podmínek. Jak tedy na to? Nejprve si na terči vyznačte místo, na které budete střílet, terč někam pověste. Poté zaujměte stabilní polohu a ujistěte se, že při střelbě se vzduchovkou neškubnete. První výstřely jsou potřeba ke kontrole množství prachu v komoře. Teprve teď je ten správný čas na seřízení mířidel.
Jak na seřízení mířidel?
Začněte tím, že vždy zamíříte na spodní okraj obrazce, na který chcete mířit. Zpočátku nejde ani tak o zasažení středu, jako o dosažení co nejmenšího rozptylu střel. Poté můžete začít provádět úpravy mířidel. To bude záviset na typu vzduchovky a optiky, kterou používáte. Modernější vzduchovky mají nastavitelná mířidla, která lze posouvat vertikálně i horizontálně pomocí šroubu. Ještě předtím, než se pustíte do seřizování mířidel, snažte se zajistit minimální rozptyl střel. Ten lze regulovat přidáním nebo ubráním střelného prachu. Když máte nejmenší možný rozptyl výstřelů, je čas upravit mířidla. Starší vzduchovky nemají nastavitelná mířidla, ale můžete prohloubit nebo rozšířit zářez na mířidle vzduchovky a upravit tak mířidla nahoru a dolů. Buďte při tom opatrní, protože se jedná o nevratný proces, který může negativně ovlivnit přesnost, pokud není proveden správně. Moderní vzduchovky umožňují ladit mířidla ve vertikálním i horizontálním směru. To se provádí nastavením šroubů na vzduchovce.
Ověřte si vzdálenost cíle
Po seřízení mířidel si ověřte optimální vzdálenost cíle. Při střelbě ze vzduchových pušek se nedoporučuje používat vzdálenost větší než 10 metrů. Po každém výstřelu zkontrolujte, zda jste zasáhli cíl, a v případě potřeby proveďte další nastavení zaměřovače. Nejdůležitější věcí při zaměřování vzduchovek je získat co nejvíce zásahů do stejné oblasti. To usnadní přesnější nastavení mířidel a celkově méně nábojů.
Vystřelte na cíl
Nepočítejte s tím, že vám bude stačit jedna střela. Pro zaměření vzduchovky je obvykle potřeba vystřelit 20 až 50 ran. Pokud jsou všechny tyto rány seskupeny a vycentrovány na zamýšlený cíl, pak jste dosáhli úspěchu. V opačném případě proveďte další úpravy vzduchovky a zkuste vystřelit další rány. Nezapomeňte, že vzduchové pušky jsou výkonné zbraně; při jejich používání je důležité pečlivě dodržovat všechny bezpečnostní pokyny. Dbejte na to, aby byla vzduchovka neustále udržována v dobrém stavu, udržujte ji v čistotě a střílejte pouze doporučeným střelivem.