Zavolejte nám (Po-Pá 9-17)
Vzduchovky a bezpečnost?

Vzduchovky a bezpečnost?

Jan Novák 03. 04. 2023 Vzduchovky

Milujete zbraně a střelbu? Pak jste možná už zjistili, že ze vzduchovky můžete střílet, aniž byste museli vlastnit zbrojní pas. A to je jeden z hlavních důvodů, proč na vzduchové pistole a pušky většina milovníků zbraní nedá dopustit. Tím druhým důvodem je poměrně nízká cena střeliva, alespoň ve srovnání s jinými typy střelných zbraní. Přestože jsou vzduchovky považovány za relativně bezpečné, je stále důležité dodržovat při střelbě ze vzduchovky základní bezpečnostní pravidla, abyste zajistili bezpečnost svou i ostatních lidí. O jaká konkrétně jde?

Základní pravidla bezpečnosti

Při manipulaci se vzduchovkou se chovejte stejně, jako byste v ruce měli jakoukoliv jinou zbraň. Vždy tedy považujte každou zbraň za nabitou, i když jste si jisti, že není. Držte hlaveň zbraně namířenou bezpečným směrem a prst ze spouště, dokud nebudete připraveni vystřelit. Nemiřte na lidi ani domácí zvířata - a to ani v případě, že ve zbrani není nabité střelivo. Pokud zbraň odkládáte, tak vždy jen vybitou. I při kontrole se zbraní zacházejte s nejvyšší opatrností. Hlavní miřte tam, kde případný výstřel nemůže nikoho zranit. A konečně, vzduchovku vždy skladujte nenabitou a mimo dosah dětí nebo kohokoli jiného, kdo by s ní mohl nebezpečně manipulovat.

Doporučujeme: Pokud se střelbou ze vzduchovky teprve začínáte, pořiďte si jednoduchý dobře nastavitelný model, například vzduchovku SPA B11 nitro s ráží 4,5 mm, která je navíc za skvělou cenu.

Manipulace se zbraní bezprostředně před střelbou

Zkontrolujte hlaveň. Před střelbou ze vzduchovky pečlivě zkontrolujte hlaveň a ujistěte se, že v ní není žádná překážka, která by mohla při střelbě způsobit problém. Hlaveň může být zanesená nečistotami, které by při výstřelu mohly vést až k poškození a znehodnocení zbraně. Také si dobře prohlédněte mířidla a ujistěte se, že jsou správně seřízena v souladu se směrem střelby. To znamená, že ještě předtím, než začnete střílet, byste se měli naučit, jak zaměřit vzduchovku.

Náš tip: Chcete si svoji vzduchovku vyšperkovat tak, že bude dokonale vyhovovat vašim potřebám? Podívejte se na naši nabídku příslušenství pro vzduchovky.

Bezpečnost v průběhu střelby

Střílejte pouze na vyhrazených místech, zejména na střelnici. Nikdy nestřílejte tam, kam nevidíte. Výstřel ze vzduchovky může způsobit zranění až na vzdálenost čtvrt kilometru. Proto dávejte pozor, kdo a kde se při střelbě vyskytuje ve vašem okolí. Pokud se se vzduchovkou vydáváte na lov drobné zvěře, pak byste měli mít na paměti, že není povolena střelba naslepo do křoví. Vždy musíte mířit na konkrétní cíl. Dejte si také pozor, abyste nestříleli na kameny, od kterých by se diabolka mohla odrazit a zranit vás nebo někoho ve vaší blízkosti. Na veřejných místech vždy noste hlaveň vzduchovky namířenou vzhůru.

Bezpečnost při údržbě vzduchovky

Zbraň nabíjejte pouze tehdy, když jste připraveni střílet, a nikdy ji nenechávejte nabitou déle než několik minut, protože to může vést k nadměrnému namáhání pružinového mechanismu zbraně (pokud tedy střílíte pružinovou vzduchovkou). V případě, že máte vzduchovku na CO2, nenechávejte k ní plynovou kartuši připojenou, pokud zbraň nepoužíváte. A co je nejdůležitější, pokud se chcete pustit do čištění zbraně, dělejte tak v prostoru, kde nemůžete nikoho jiného zranit nebo, kde nechtěný výstřel nemůže způsobit rozsáhlou škodu. Dodržujte tato základní pravidla a střelba ze vzduchovky bude bezpečná. Nezapomeňte se vzduchovkou vždy zacházet jako se skutečnou střelnou zbraní a nikdy nezapomínejte, že při neopatrném použití může způsobit vážné zranění nebo dokonce smrt.